projekty
PEDAGOGIKA GENDER

TA EDUKACJA BĘDZIE BEZ TWOJEJ WIEDZY i ZGODY - POZA TWOIMI PLECAMI

uwagaW programie „Równościowe przedszkole” jest wskazówka, aby nie informować o nim rodziców: „Dlatego szczególnie ważne jest więc, by pamiętać, że rodzice nie są do końca tymi, którzy powinni ostatecznie decydować o tym, czy w przedszkolach powinno się pracować na rzecz równouprawnienia, ponieważ często nie posiadają oni fachowej wiedzy na ten temat i sami również kierują się stereotypami” (strona 23) .

downloadDO POBRANIAprogram „Równościowe przedszkole” - załacznik PDF

uwagaW przedszkolu w Rybniku-Chwałowicach rodzice byli zaskoczeni faktem, że bez ich wiedzy i zgody "obalano strereotypy nt. płci" . W swoim oświadczeniu upomnieli się o to, aby uszanować ich prawo do wychowywania dzieci z własnymi przekonaniami.

uwagaW jednej ze szkół zaproponowano dodatkowe zajęcia edukacyjne dla 10-latków na temat dojrzewania i życia seksualnego. Matka jednej z uczennic chciała się dowiedzieć czegoś bliżej o programie tych zajęć, bowiem od nauczycielki dostała tylko bardzo ogólną informację. Okazało się, że prowadzić te zajęcia mieli edukatorzy seksualni z grupy "Ponton". Matka wiedziała, jakie zajęcia proponuje "Ponton". Poinformowała o tym także innych rodziców. Gdyby nie upór tej matki, ani ona ani inni rodzice nic nie wiedzieliby o tym, że jego dziecko uczestniczy w zajęciach mających na celu rozbudzenie seksualne dzieci.

uwagaZwolennicy edukacji seksualnej według Standardów WHO powinni poinformować rodziców o swoich zamiarach i zapytać ich o zdanie. Najczęściej jednak unikają jasnych deklaracji w tej sprawie. Konfrontowani z konkretnymi faktami - zaprzeczają faktom albo twierdzą, że to są sprawy bez znaczenia.

Niejasne jest stanowisko MEN w sprawie Standardów WHO. Na początku marca br. do pani Minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej zostało skierowane pismo z pytaniem o ogólną ocenę Standardów WHO oraz ocenę kilku wybranych zaleceń. Padły też pytania:


Czy Pani Minister chce, aby „Standardy edukacji seksualnej w Europie” stały się dokumentem obowiązującym polskich nauczycieli i pedagogów?
Czy „Standardy edukacji seksualnej w Europie” są uwzględniane przy pracach nad którąś z trzech ścieżek edukacji seksualnej, jakich powstanie Pani Minister zapowiada?

downloadDO POBRANIA pismo do minister J. Kluzik-Rostkowskiej - załacznik PDF

uwagaNiejasne jest stanowisko również stanowisko ws. Standardów WHO Pani Minister Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz (Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania):


PEDAGOGIKA GENDER - ZAGADNIENIA


     
 
KONTAKT
DLA RODZINY - KOALICJA OBYWATELSKA
  • Koordynacja programowa:
    Zbigniew Barciński, Stowarzyszenie Pedagogów NATAN, tel. 609 734 114, zb@natan.pl
  • Koordynacja projektu "Rodzina = dobra marka":
    Marek Banowski, Kongres Rodzin, tel. 690 225 086, marekban@op.pl
  • Koordynacja organizacyjna:
    Jacek Gazda, Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania, tel./fax 12 430 31 45; tel. 792 768 002, gazda@schdw.org.pl
 
 

 
strzałka do góry